szczecin

„…dla nas to duża odpowiedzialność, złożyć firmowy znak na tak ważnej dla Łodzi inwestycji. To w pewnym sensie jest nasz obywatelski obowiązek. Ale skorzysta na tym także miasto”

Prezes Atlasu Andrzej Walczak o zakupie Naming Rights do Atlas Areny.

Analizy i raporty

Komercjalizacja praw do nazwy Stadionu Narodowego w Wilnie

Sports Complex VilniusW ramach nowej umowy na budowę i zarządzanie piłkarskim Stadionem Narodowym w Wilnie zaplanowano pełną komercjalizację kompleksu sportowego i pozyskanie sponsora tytularnego Stadionu.

Fundusz infrastrukturalny BaltCap i litewskie Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu oraz Urząd Miasta Wilna podpisały największą umowę Partnerstwa Publiczno-Prawnego w krajach bałtyckich. W ramach 25-letniej umowy koncesyjnej powstanie piłkarski Stadion Narodowy na obszarze 85 tys. mkw. wielofunkcyjnego kompleksu sportowego w Wilnie.

Zrewitalizowane zostanie 22 ha opuszczonego terenu stołecznego w dzielnicy Szeszkinie, gdzie znajdują się elementy niedokończonej budowy stadionu z 2008 roku. W tym miejscu powstanie 15 tysięczny stadion kategorii UEFA IV z muzeum sportu, stadion lekkoatletyczny na 3 tys. miejsc, 3 boiska treningowe i halę sportową, przedszkole oraz centrum kultury i edukacji.

Za doradztwo przy komercjalizacji kompleksu i sprzedaży praw do nazwy obiektów odpowiedzialna będzie polska firma Sport Innovation, która zrealizowała kilkanaście projektów naming rights w Polsce. Kamil Kukułka, główny konsultant ds. komercjalizacji, podkreślił unikalność inwestycji obejmującej wiele obszarów sportu, kultury i codziennej aktywności mieszkańców stolicy, a także nowatorski model biznesowy funkcjonowania obiektu.

Šarūnas Stepukonis, partner w BaltCap Infrastructure Fund, powiedział, że projekt będzie mieć niezwykły wpływ społeczny niespotykany wcześniej w rewitalizacji miast na Litwie. „Dzięki projektowi zrewitalizowany zostanie duży teren w sercu Wilna. Cały kompleks stworzy wielofunkcyjną infrastrukturę społeczną, która pomoże wygenerować dwucyfrowy zwrot społeczny i gospodarczy dla miasta i kraju” – wyjaśnił Stepukonis.

Projekt realizowany będzie w modelu Projektuj-Buduj-Finansuj-Operuj przez spółkę operatorską „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas”, należącą do BaltCap Infrastructure Fund. Obiekt ukończony zostanie w ciągu trzech lat. Po oddaniu inwestycji do użytku koncesjonariusz zobowiązuje się eksploatować kompleks przez kolejne 22 lata. Całkowita wartość umowy koncesyjnej wynosi 280 mln euro, a szacowany CAPEX to około 100 mln euro.

Architekci kompleksu sportowego to światowej sławy firma Populous (projektant m.in. stadionu Tottenham Hotspur) oraz Cloud Architects. Kompleks zostanie zaprojektowany i wybudowany w klasie efektywności energetycznej A++ z certyfikatem BREEAM.

 

O BaltCap
BaltCap to największa firma private equity w krajach bałtyckich, skupiająca się na wykupach, kapitale wzrostu, venture capital i inwestycjach infrastrukturalnych. BaltCap ma silną pozycję we wszystkich trzech krajach bałtyckich, Finlandii, Szwecji i Polsce z lokalnymi biurami i doświadczonym zespołem. Od 1995 roku BaltCap zarządza kilkoma generacjami funduszy private equity o łącznym kapitale ponad 700 mln EUR i zrealizował około 100 inwestycji.

BaltCap Infrastructure Fund - Fundusz Infrastrukturalny BaltCap o wartości 100 milionów euro utworzony w 2017 w celu inwestycji w rozwój infrastruktury na Litwie, Łotwie i Estonii oraz Polsce. Głównymi udziałowcami są Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz największe bałtyckie i skandynawskie fundusze emerytalne. W Polsce BInF zaangażowany jest w projekty modernizacji energetycznej budynków w Mielnie; oświetlenia drogowego w Kobylnicy i Miedźnie; jak i budowy szkoły podstawowej w Gdańsku.

 


Źródło: Sport Innovation

Prawa autorskie: BaltCap

Najnowsze wiadomości

Raporty

okladka Strategie aktyw sm

Klienci

  • arena_legionowo_150_100.jpg
  • atlas_arena_nr.jpg
  • atlas_logo.jpg
  • b logo sm.gif
  • logonew ergohestia 100.png
  • pge_logo_150_100.jpg
  • um_lodz_150_100.jpg

Goście on-line

Odwiedza nas 27 gości .

created by Oskar Ręczkowski